Svanevik.dkNeed help?
Interaktivt eksempel · fiktive data

Ingen kundehenvendelse glemt

Lej en kontorsvend på ugebasis, når du har travlt eller vil have bedre overblik over dine sager. Demoen viser, hvordan opkald, tilbud og opfølgninger samles med næste skridt og ansvar tydeligt vist.

Kontorsvend · fast kundehjælp4.995 kr.pr. uge inkl. moms
4 timer om ugen · op til 50 opkald om ugen
Se hvad pakken indeholder →
Åbne kundeemner4Alle har et næste skridt
Tilbud til opfølgning3Påmindelser planlagt
Mulig ordreværdi393.000 kr.Demoeksempel · ikke garanteret salg
Ugens tid4:00 timerHele pakkeperioden fordelt
Kundeoverblik

Fra første opkald til næste aftale

Eksempel på fiktive kunder og opgaver

Nye henvendelser 1

Carport · LarsNy

Ønsker pris på ny carport. Ring tilbage og afklar mål, materialer og ønsket start.

Mulig værdi75.000 kr.
Næste skridt · Ring i dag

Tilbud sendt 2

Terrasse · AnneOpfølgning

Tilbud sendt mandag. Følg op onsdag, og igen efter 7 og 14 dage, hvis Anne ikke svarer.

Tilbud68.000 kr.
Næste skridt · Ring onsdag
Tagarbejde · ErikOpfølgning

Tilbud sendt torsdag. Følg op mandag, og afklar adgangsforhold og materialevalg med Erik.

Tilbud145.000 kr.
Næste skridt · Følg op mandag

Større muligheder 1

Renovering · BoligforeningSamarbejde

Mulig renoveringsopgave. Find beslutningstager, afklar omfang og aftal besigtigelse.

Mulig værdi180.000 kr.
Næste skridt · Følg op om 7 dage

Kundeoplysninger, opgaver og beløb på denne side er opdigtede demoeksempler. Mulige ordreværdier er ikke faktiske tilbud eller garanti for salg.

Eksempel på en typisk uge

4 timer fordelt på konkrete opgaver

Vejledende tidsforbrug og pakkeværdi

OpgaveHvad bliver gjortTidVejl. pakkeværdi
TelefonpasningOp til 50 opkald · besked, kundebehov og næste skridt registreres1 t.1.249 kr.
TilbudUdarbejd og send 2 tilbud ud fra tømrermesterens priser40 min.833 kr.
TilbudsopfølgningFølg op på 3 åbne tilbud med påmindelser efter 2, 7 og 14 dage30 min.624 kr.
Undersøg større opgaveGennemgå oplysninger og samle afklarende spørgsmål før tilbud35 min.728 kr.
Nye kunder og samarbejderUndersøg og kontakt 2 relevante kundeemner eller samarbejdspartnere45 min.937 kr.
Kundesystem og ugens overblikOpdater status og klargør næste uges opfølgninger15 min.312 kr.
Fleksibel bufferTil ekstra henvendelser og småopgaver i løbet af ugen15 min.312 kr.
I alt · inkluderet i pakken4 timer4.995 kr./uge

Pakkeprisen er 4.995 kr. pr. uge inkl. moms, uden lang binding. Tidsværdierne ovenfor viser en vejledende fordeling af ugens fire timer — opgaverne faktureres ikke særskilt. Den konkrete uge tilpasses håndværkerens behov, og telefontiden er hverdage kl. 08–15 med forbehold for møder og andre opgaver.

Fast opfølgning

Tilbud får et næste skridt — hver gang

Dag 0Tilbud sendt
Dag 2Første opfølgning
Dag 7Anden opfølgning
Dag 14Sidste aftalte opfølgning

Når kunden svarer, opdateres status. Hvis kunden ikke svarer, står det tydeligt i kundesystemet, så tømrermesteren kan beslutte næste skridt.

Fiktivt tilbud · terrasse

Terrasse hos Anne

Tilbud sendt mandag · Første opfølgning onsdag · Mulig ordre: 68.000 kr. inkl. moms

Eksempel på tilbud på en ny træterrasse på cirka 24 m². Prisen forudsætter almindelig adgang og et bæredygtigt underlag.

Nedtagning og bortskaffelse af gammel terrasse4.500 kr.
Nyt underlag og strøer14.500 kr.
Trykimprægneret træterrasse, ca. 24 m²36.000 kr.
Materialer, transport og oprydning13.000 kr.
Pris i alt inkl. moms68.000 kr.
Næste skridtRing onsdag. Hvis Anne ikke svarer, følg op igen efter 7 og 14 dage, og registrér hvert forsøg i kundesystemet.

Demotekst og beløb er fiktive. Et rigtigt tilbud kræver opmåling og aftale om materialer og omfang.

Fiktivt tilbud · tagarbejde

Tagarbejde hos Erik

Tilbud sendt torsdag · Næste opfølgning mandag · Mulig ordre: 145.000 kr. inkl. moms

Eksempel på udskiftning af tag på en garage på cirka 85 m². Endelig pris forudsætter besigtigelse og kontrol af tagkonstruktionen.

Sikker adgang og klargøring17.500 kr.
Nedtagning og bortskaffelse af eksisterende tag19.500 kr.
Undertag og lægter32.000 kr.
Nye tagmaterialer og levering50.000 kr.
Montering og afsluttende arbejde26.000 kr.
Pris i alt inkl. moms145.000 kr.
Næste skridtRing mandag. Afklar adgangsforhold og materialevalg. Hvis Erik afventer, aftal en konkret dato for næste kontakt.

Demotekst og beløb er fiktive. Prisen kan ændres efter besigtigelse, opmåling og endelig aftale om arbejdets omfang.